Kokusal Pazarlama (Scent Marketing)

Pazarlamadaki Gizli Güç “Scent Marketing” (Kokusal Pazarlama)


İş dünyasında profesyonelliğin işareti olan kavramlar vardır, en çok kullanılan kavramlar kurumsal kimlik, kurumsal logo, kurumsal disiplin, kurumsal itibar gibi kavramlardır. Bir çoğumuz bu kavramların beklide en önemlilerinden biri olan kurumsal koku kavramını hiç duymamış yada bu kavramın gücünü göz ardı etmiş olabiliriz. Günümüzde kokusal pazarlama markaların kimliğini ve pazarlama mesajlarını ifade eden, son kullanıcıların satın alma güdüleri üzerinde son derece etkili olan bir kavram haline gelmiştir.

İnsanların sahip olduğu beş duyu arasında en etkili olanı koku duyusudur. İşitme yada görme duyusu olmadan yaşamak mümkün iken nefes almadan yaşamak mümkün değildir. Satış grafiklerini yükseltmek amacı ile bir çok marka tarafından kullanılan “Scent Marketing” (Kokusal Pazarlama) stratejisi insanların koku duyularına etki ederek satışları arttırmayı hedeflemektedir. Bir insanın günde yirmi bin defa nefes alıp verdiği ve bu esnada aynı sayıda da etraftaki kokuları kokladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. İşte bu gücü fark eden markalar “Scent Marketing” (Kokusal Pazarlama) stratejileri ile müşterilerin satın alma kararlarını etkilemeye çalışırlar.

Girdiğimiz mekan yada mağazada  neredeyse hepimizin ilk dikkatini çeken ortamın kokusudur. Ortamın kokusuna göre olumlu yada olumsuz izlenimler ediniriz. Kötü kokan bir yerde bir an bile durmak istemez iken, güzel kokan bir yerden neredeyse ayrılmak istemeyiz. Yapılan araştırmalara göre kokusu hoşumuza giden bir mekanda kalış süremiz otomatik olarak %20 artmaktadır. Bu da %70 oranında daha fazla satış ihtimalini oluşturmaktadır.

Hangimiz bir kahve dükkanı önünden geçerken, o yeni çekilmiş taptaze kahvenin kokusunu içimize çekmedik ki? Hatta sırf kahvenin o muhteşem kokusunu alabilmek için yolunu bile değiştiren olmadı mı?

Yapılan son çalışmalar, beyindeki satın alma kararının rasyonel gerçeklerle değil, duygularla verildiğini gösteriyor. Satın alma kararlarının tekrarlanabilmesi ve sürekli hale getirilebilmesi için duyguların harekete geçirilmesini sağlayacak uyarıcıların işin içine katılması gerekiyor. Kokuların hafızamızdaki etkileşimi %70 oranındadır. Görsel hafızalar 3 ay sonra %50 oranında hatırlanırken, kokular ile bağlantılı hatıralar ise 1 yıl sonra bile %80 oranında hatırlanabilir.

Doğru kokulandırma ile müşterilerinizin satın alma alışkanlıklarınıza değiştirmek artık sizin elinizde. Kokuların gücünü sizde keşfederek pazarlama gücünüzü arttırın. Naturalhayat olarak bizde “Scent Marketing” (Kokusal Pazarlama) dünyasına adım attık. Solvent gibi zararlı kimyasallar içermeyen ve büyük ölçüde alerjenlerden arındırılmış esanslar ile siz müşterilerimizin markalarına uygun kurumsal kokularını hazırlıyor, satışlarını arttırmalarına destek oluyoruz. Detaylı bilgi de demo için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

bilgi@naturalhayat.com

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.